PICmikro
Uygulamalar

 

Ana Sayfa
Uygulamalar

Microchip firmasının ürettiği PIC mikrodenetleyicileri günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu mikrodenetleyicileri kullanmak ve yazılım ve donanımı üzerinde çalışma yapmak için firmanın teknik CDROM'u veya internet sayfasından MPLAB tümleşik geliştirme yazılımı ve bu yazılıma bağlı olarak çalışan programlayıcı, irdeleyici, geliştirme donanımı (en azından PICSTART plus) gereklidir. MPLAB yazılımı üretici firma tarafından ücretsiz verilmekte fakat fiziksel malzeme gerektirdiği için programlama donanımları firma tarafından belirli ücretler karşılığı satılmaktadır. Üretici firmadan ayrı olarak diğer mikrodenetleyici geliştirme yazılımı ve/veya doanımı üreten firmaların veya kişilerin, ekonomik şekilde elde edilebilecek programlama yazılım ve donanımları Internet ortamında ücretsiz, serbest dağıtılabilir veya değişik ücretlerle satmak üzere bulunmaktadır.

Ben burada incelediğim ve kullandığım bazı serbest dağıtılabilir, ücretsiz programlama yazılım ve donanımlarını Internetten alarak inceledim ve bunlarda bazı değişiklik, eklenti ve ayarlamalar yaparak, Microchip PIC16F87x mikrodenetleyicisi için düzgün çalışan ekonomik bir program yükleyici yazılımı ve donanımı geliştirdim.

PIC program yükleyici yazılımı, kullanıcının program yüklemek istediği PIC mikrodenetleyicisinin içinde bulunan makine dili yazılım ve bilgisayarda bulunan windows altında çalışan Delphi ile oluşturulmuş program yükleyici yazılımı olmak üzere, birbiriyle seri iletişim ile haberleşen iki ayrı programdan meydana gelmiştir. Diğer başka bilgiler aşağıda verilen dosyanın içinde bulunan yardım dosyasındadır. Bu yardım dosyası windows üzerinden çalıştırılabilir. PIC_ISP.zip

Saygılarımla,

e-posta1 : uzun@yildiz.edu.tr
e-posta2 : tuncay@tuncayuzun.com
Tel : 0 212 - 383 2505